Słowo wprowadzenia

Przemek Stępień, dyrektor festiwalu: Tegoroczny festiwal jest w duĹźej mierze współtworzony przez samych widzów. Konsekwentnie przyjmowaliśmy ich sugestie oraz obserwowaliśmy ich upodobania dotyczące zarówno wyboru seansów, jak i reakcji na nasze propozycje filmowe, podczas poprzednich edycji AfryKamery. Postanowiliśmy odnieść się do dwóch głównych uwag.

Po pierwsze zwracano uwagę na zbyt małą ilość filmów pokazujących Afrykę w pozytywnym świetle przy nadmiarze obrazów przytłaczających problemami kontynentu. Dlatego tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Duma Afryki". Uznaliśmy, Ĺźe wystarczy juĹź przedstawiania kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, i zrobiliśmy wszystko, by zaprezentować filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy Afryki i Afrykańczyków, waĹźne postaci z historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. AfryKamera kładzie większy niĹź zwykle nacisk na aspekt historyczny, który pozwala pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu, a wśród nich znajdą się Monica Wangu Wamwere, Abele Bikila, Ahmed Baba czy Sotigui Kouyaté.

Po drugie, przy kaĹźdej kolejnej edycji AfryKamery zachęcano nas, Ĺźeby podjąć ryzyko i zaprezentować produkcje afrykańskiego mainstreamu, czyli przede wszystkim powstające w nigeryjskim zagłębiu filmowym melodramaty, horrory czy sensacje. Nollywood, jako fenomen na skalę kontynentu i dynamicznie rozprzestrzeniający się nie tylko w Afryce przemysł filmowy, wzbudza coraz większe zaciekawienie w Polsce. Nowa generacja twórców filmowych odrzuca niskobudĹźetowe produkcje robione w trzy tygodnie, ale, zachowując estetykę i tematykę, zwraca się bardziej ku jakości niĹź ilości, podobnie jak było w przypadku indyjskiego Bollywood. Poza nigeryjskim mainstreamem jak "Inale" - musical, który kosztował milion dolarów, czy "Figurka", - nigeryjski horror w czystej postaci, pokaĹźemy nieco zawadiacki melodramat z Ghany "Elmina" oraz niskobudĹźetowy przebój kasowy DVD z Angoli "Kuduro - wojny uliczne".

Z wielkim zaciekawieniem będziemy obserwować reakcję polskich widzów na tą całkowicie odmienną i nową kulturę kinematograficzną.

ďťż
Afrykamera 2011
Marzec 2018
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
NajbliĹźsze seanse
Bilety na wszystkie seanse do kupienia na
eZapisy
Newsletter